Aktualizováno 3. září 2023

Nápad na obnovení loutkového divadla ve Švehlově sokolovně vznikl z představení pro vánoční besídku dětí v prosinci 1996, které hrály Petra Šikýřová a Radka Kovandová. Od února roku 1997 začalo hrát „Maňáskové divadélko“ každou neděli.

Původní marionetová scéna byla upravena pro hru maňásky (přesto se muselo a musí hrát v kleče) a byla využívána po další tři sezony (nyní se zde hrají maňásková představení pro děti mc Frydolínek). Loutky, kulisy i rekvizity si členové souboru vytvářeli vlastními silami. Ve čtvrté sezoně 1999/2000 se Divadélko Frydolín poprvé vydává na cesty s paravánem. Ten se na nějaký čas (po několika přestavbách) stává novou scénou divadla.

divadlo-frydolin1

V šesté sezoně 2001/2002 ve Švehlově sokolovně vzniká nová pevná scéna – v chodbě za velkým tělocvičným sálem (nyní prostor galerie). Na podzim roku 2001 se koná I. ročník Hostivřské loutkárny – nesoutěžní přehlídky loutkových divadel hrajících pro děti.

Na konci osmé sezony 2003/2004 je tato scéna zbourána a Divadélko Frydolín se stěhuje do nově zrekonstruovaného společenského sálu bývalého kina Sokolovny. Opět hraje za přenosným paravánem, který se před každým nedělním představením musí postavit.

V roce 2005 pořádá 1. ročník krajské výběrové přehlídky amatérských loutkových divadel Pražský Tajtrlík. V lednu 2006 se dostavuje pevná scéna ve společenském sále Švehlovy sokolovny a připravuje se nová pohádka pod vedením profesionálního režiséra Jiřího Středy – Kašpárek a Klapzuba.

17. listopadu 2007 v rámci minipřehlídky Hostivařská loutkárna oslavilo 10. výročí trvání obnovenou hrou pro dospělé, která dala našemu souboru jméno „Frydolín aneb podvodu strašlivá odplata…“ v 19 hod. 🙂

V roce 2008 bylo Divadélko Frydolín vybráno na celostátní přehlídku amatérských loutkových divadel 57. Loutkářskou Chrudim na Pražském Tajtrlíku a byla mu předána cena za „zdařilou parodii v inscenaci Frydolín aneb podvodu strašlivá odplata“ a „Jiřímu Antošovi za roli Apoleny v této inscenaci“.

Každý rok připravujeme novou loutkovou pohádku, v roce 2009 jsme si vyzkoušeli tzv. muppety ve hře Obr Otesan. V roce 2011 dokončujeme hru Cesta za duhou, kterou hrajeme tzv. manekýny a pracujeme na loutkách ke hře O zakleté princezně.