Historie
První ročník přehlídky jsme uspořádali v roce 2005.
Přehlídka je určena pro tradiční i netradiční amatérská loutková divadla všech věkových kategorií, určená dětem i dospělým, experimentální i studiová představení.
Na základě přihlášek je sestaven program přehlídky. Představení probíhají v sále Divadélka Frydolín ve Švehlově sokolovně, Praha 15 – Hostivař, U Branek674/ 7. Odborní lektoři provedou rozborový seminář a výběr představení pro Loutkářskou Chrudim. Loutkáři se zde mohou sejít, pobýt pár dnů, shlédnout jiná představení, vyslechnout mínění poroty a vyměnit si zkušenosti.
Přihlášky nebo informovovat se můžete přes mail info@sokolhostivar.cz
V roce 2020 a 2021 se přehlídky z důvodu lockdownu v důsledku pandemie COVID-19 neuskutečnily.
15.roční ve dne 23. – 24. března 2019
Porota: Irena Marečková, Vladimír Tausinger a Mirek Hartmann
Nominace na 68. LCH: Na Holou s představením Všetečka Doporučeno na 68 LCH: Akafuňky s představením Detektiv Kalle má podezření Ceny poroty: Hanušovi „Hanymu“ Tycíchovi za roli Všetečky a okouzlující herctví Ludvíkovi „Říhovi‘“ Řeřichovi za režii inscenace Všetečka divadla Na Holou Souboru Akafuňky za výběr předlohy a inscenačních prostředků hry Detektiv Kalle má podezření Souboru Kašpárek – Sokol Pražský za hledání, jak přiblížit dětem operu Jiřímu Reindlovi za vtipné autorské inscenování hry Kvido a kouzelná škola
15.ročník – PROGRAM
SOBOTA 23.března
14:00 Slavnostní zahájení
14:05 Rusalka a Kašpárek – KAŠPÁREK Sokol Pražský od 3 let
14:30 Cesta za duhou – Divadélko FRYDOLÍN od 4 let
16:00 Všetečka – NA HOLOU Hořovice od 4 let
18:00 Boží dar – Divadelní studio KAMPAK od 11 let
NEDĚLE 24.března
11:00 Detektiv Kalle má podezření – AKAFUŇKY od 6 let
14:00 Kouzelné zrcadlo – PIDIŽVÍCI České Budějovice od 3 let
15:00 Quido a strašidelná škola – DIVOLOĎ České Budějovice od 3 let
17:00 Slavnostní zakončení a vyhlášení nominace a doporučení na Loutkářskou Chrudim a předání ocenění a ceny Pražský Tajtrlík
14. ročník ve dnech 24. – 25. března 2018
Porota: Irena Marečková, Karel Vostárek a Vladimír Tausinger
Nominovali na LCH: DS Scéna Kralupy – Malý člověk jménem Ngali
Doporučili: Studio Kampak – Rozum a štěstí a Soubor Bazilisk – Očištění
Ceny poroty:
- celému kolektivu „DS Kralupy“ za inscenaci „Malý člověk jménem Ngali“ pro naše děti i „naše děti v Kongu“
- Marcele Kokoškové za loutky ke hře „Obr Otesan“ divadélka „Frydolín“
- souboru Bazilisk za osobní výpověď o citových tématech an půdorysu mýtu inscenace „Očištění“
- Petru Kovářovi a Pavlu Švarcovi ze souboru „Refektář“ za autentický projev a hudbu v inscenaci „Cesta“
- Libuši Kašparové za režii inscenace „Jak se Honza stal rytířem“ s přihlédnutím ke spolupráci s mistrem zvuku
Čestné uznání
- souboru „Pidižvíci“ za odvahu prezentovat slibnou autorskou prvotinu
Cena
- Daně Bláhové a souboru „Kampak“ za aktuální uchopení tématu inscenace „Rozum a štěstí“
Putovní cena „Pražský Tajtrlík 2018“
- Mámě za Tátu a Tátovi za Mámu
PROGRAM 14. ROČNÍKU 24.- 25. BŘEZNA 2018
SOBOTA: 24.března 2018
14:15 Slavnostní zahájení
14:30 Malý člověk jménem Ngali – Divadelní spolek Scéna Kralupy od 4 let
16:00 Obr Otesan – Divadélko FRYDOLÍN od 3 let
18:00 Očištění – BAZILISK od 10 let
19:00 Cesta – REFEKTÁŘ od 12 let
NEDĚLE: 25.března 2018
10:10 Jak se Honza stal rytířem – KAŠPÁREK Sokol Pražský od 3 let
10:45 Patálie pana Jáchyma – PIDIŽVÍCI České Budějovice
14:00 Rozum a štěstí – KAMPAK od 4 let
15:00 Červená Karkulka – DIVADLO MÁMA A TÁTA od 4 let České Budějovice
16:30 Slavnostní zakončení a vyhlášení nominace a doporučení na Loutkářskou Chrudim a předání ocenění a ceny Pražský Tajtrlík
13. ročník ve dnech 25. – 26.března 2017
Porota: Irena Marečková, Mirka Vydrová a Luděk Richter
Nominovali na LCH inscenaci Mayovka aneb Ve stínu šumavských hvozdů – NA HOLOU
Doporučili Pohádka trochu jinak – FRYDOLÍN
Ceny poroty:
- souboru Kašpárek Sokola Pražského za udržování tradice kašpárkovského divadla a hledání jeho současné podoby v inscenaci „Začarovaný Kašpárek“
- Divadélku Máma a Táta za nadšený přístup k dětem projevený v inscenacích „Velikonoční zajíček“ a „Otesánek“
- LS Frydolín za mluvní projev v inscenaci „Pohádka trochu jinak“
- Divadlu Refektář za znovuoživení divadla poezie v inscenaci „Italská renesanční lyrika“
- Ludvíku Říhovi Řeřichovi za scénograficko-režijní ztvárnění inscenace Mayovka aneb Ve stínu šumavských hvozdů souboru Na Holou
Putovní cenu přehlídky Pražský Tajtrlík – spolku loutkářů Na Holou za inscenaci Mayovka aneb Ve stínu šumavských hvozdů
Program
Sobota 25. března
- 10:25 Slavnostní zahájení přehlídky
- 10:30 Začarovaný Kašpárek (od 3let) – KAŠPÁREK SOKOLA PRAŽSKÉHO
- 15:00 (náhradní představení za Mauglí – KAMPAK) Velikonoční zajíček DIVADÉLKO MÁMA A TÁTA
- 15:45 Otesánek (od 3let) – DIVADÉLKO MÁMA A TÁTA
- 18:00 Pohádka trochu jinak (od 10 let) – FRYDOLÍN
- 18:40 Italská renesanční lyrika (od 12 let) – REFEKTÁŘ
Neděle 26. března
- 11: 00 Mayovka aneb Ve stínu šumavských hvozdů ( od 14 let) NA HOLOU
- 15:00 Tři oříšky pro Popelku (od 4 let) – PŘED BRANOU RAKOVNÍK
- 16:00 Slavnostní zakončení přehlídky a předání cen
12. ročník přehlídky ve dnech 19.- 20.března 2016
Porota: Irena Marečková, Vladimír Tausinger a Mirek Ryšavý.
Nominovali na LCH inscenaci Past na myši – Bazilisk
Doporučili Sedm jednou ranou – Akafuňky.
Ceny poroty:
- Janu Růžičkovi za výtvarnou podobu loutkek v inscenaci Bajaja tradičního loutkového divadla Zvoneček
- souboru Akafuňky za stylově dokonalé provedení hříčky Sedm jednou ranou
- souboru Bazilisk za přínosné téma a hudební složku inscenace Past na myši
- všem tvůrčím složkám inscenace Dušička z vodníkova hrníčka LD Kašpárek Sokola pražského za umělecké dospívání
- Mámě z Divadélka Máma a Táta za herecký projev
Putovní cenu Pražský Tajtrlík – loutkovému souboru Kašpárek Sokol přažský za věrný letitý svazek s Pražským Tajtrlíkem
Program
Sobota
- 10:00 Slavnostní zahájení
- 10:10 Bajaja – Zvoneček
- 15:00 Sedm jednou ranou – Akafuňky
- 16:00 Past na myši – Bazilisk
- 18:00 Neverending a Hluboko – Tate Iyumni
Neděle
- 10:30 Dušička z vodníkova hrnečka – Kašpárek TJ. Sokol pražský
- 15:00 Detektivní příběh – Divadlo Máma a Táta TJ. Sokol České Budějovice
- 16:00 Slavnostní zakončení přehlídky
11. ročník přehlídky ve dnech 28.-29.březen 2015
Porota: Irena Marečková, Vladimír Tausinger a Karel Vostárek
Ceny poroty:
- Evě Matouškové za výtvarné zpracování loutek v inscenaci Dvě pohádky z černého lesa souboru Pražský Sokolíček
- Daně Bláhová za příkladnou umělecko-pedagogickou práci s divadelním souborem Bazilisk
- Haně Holubkovové za dramaturgicko-režijní počin v inscenaci Já nespím, Arieli souboru Oklikou
- Spolku loutkářů Na Holou za inscenaci Tenkrát v Paříži
- Jakubovi Brunerovi za hlasový part Vodníka v pohádce O čem král doma nevěděl souboru Pražský sokolíček
- Ludvíku „Říhovi“ Řeřichovi za scénografii inscenace Tenkrát v Paříži souboru Na Holou
Program
Sobota
- 10:00 Slavnostní zahájení přehlídky
- 10:10 O čem král nevěděl a Perníková chaloupka (Dvě pohádky z černého lesa) – Pražský sokolíček TJ. Sokol Pražský
- 11:10 O Slunečníku, Měsíčníku a Větrníku – VOŠ herecká – NEDORAZILI záchranilo nás O třech kůzlátkách – Divadlo na kolečku
- 14:00 Duch Martina McDonalda – Kampak
- 15:15 O pyšné base – Bubeníček TJ. Sokol Král. Vinohrady
- 18:00 Já nespím, Arieli – Oklikou
- 19:00 Tenkrát v Paříži – Na Holou
Neděle
- 11:00 Velké H – Divadlo Máma bez Táty
- 11:30 Velké H – Divadlo Táta bez Mámy
- 13:00 Kouzelný penzion, Bylo nebylo, asi tak to bylo…- ZUŠ Česká lípa
- 15:00 O smolíčkovi – inspirativní představení
- 16:00 Slavnostní zakončení přehlídky a předání diplomů, ocenění a nominaci
10. ročník přehlídky ve dnech 2014
Porota: Irena Marečková, Luděk Richter a Vladimír Tausinger
Ceny poroty:
- Souboru Pražský sokolíček za živý přístup k tradici sokolského divadla v inscenaci Anička a loupežníci
- Josefu Bánovcovi za loutkoherctví v sólovém výstupu
- Div. studiu Kampak ZUŠ Štítného za hudební plán v inscenaci O věrném milováí Aucassina a Nicoletty
- Souboru „Prváci“ KVD DAMU za autorství loutek pro inscenaci Dlouhý, Široký a Bystrozraký
Putovní cenu Pražský Tajtrlík – Kolektivu zakladatelů Pražského Tajtrlíka za desetileté šediny.
Program
Sobota
- 10:00 Slavnostní zahájení přehlídky
- 10:05 Anička a loupežníci – Pražský sokolíček
- 11:00 Dlouhý, Široký a Bystrozraký – Papírová pohádka – KVD DAMU „Prváci“
- 14:30 Jogín a Svatební košile – ZUŠ Hostivař
- 15:00 Námořnická pohádka (venku před Sokolovnou) Divadélko Máma a Táta
- 17:00 O věrném milování Aucassina a Nicoletty – Kampak
- 18:00 Bylo nebylo – Tate Iyumni
- 20:00 Slavnostní zakončení přehlídky a vyhlášení cen a doporučení na 62. Loutkářskou Chrudim
9. ročník přehlídky ve dnech 2013
Porota: Irena Marečková, Karel Vostárek a Luděk Richter
Ocenění:
- Souboru ZUŠ Hostivař za autorský přínos v inscenaci Legrační pohádky
- Souboru Kompost za výběr zajímavého textu a technologicko-výtvarné řešení inscenace Tia Muerta
- Souboru Oklikou za přínos v inscenaci Větrný mlynář
- Souboru Bubeníček Sokol Král. Vinohrady za hledání nových cest v práci souboru provedené v inscenaci Don Šajn
- Souboru Na Holou za scénografickou nápaditost a autorské hledání v inscenaci Road Movie
Putovní cena Pražský Tajtrlík
Program
Sobota
- 10:00 Slavnostní zahájení přehlídky
- 10:05 Kašpárek čarodějem – Pražský Sokolíček
- 10:50 Legrační pohádky – ZUŠ Hostivař
- 11:30 Tia Muerta – Kompost
- 14:00 Pipi Dlouhá punčocha – Kampak – ZUŠ Štítného
- 14:40 Větrný mlynář – Oklikou
- 15:45 Překvapení – Tate Iyumni
- 18:00 Don Šajn – Bubeníček TJ. Sokol Král. Vinohrady
- 19:00 Road Movie – Na Holou Hořovice
Neděle
- 10:05 Krásná Desperanda – Divadélko Frydolín TJ. Sokol Hostivař
- 11:00 Zpěvy sladké Francie – Refektář
- 14:00 Tři mušketýři – Divadélko Máma a Táta TJ. Sokol Čes. Budějovice
- 15:00 Slavnostní zakončení přehlídky
8. ročník přehlídky ve dnech 23.-24.března 2012
Porota: Irena Marečková, Martina a Mirek Hartmannovi
Nominace na Loutkářskou Chrudim:
soubor Tate Iyumni s inscenací Neverending
Doporučen byl soubor Na Holou s inscenací Krev a jiné lásky Míny.
Putovní cenu Pražský Tatrlík dostalo Divadélko Máma a Táta jako posila rodinného hereckého týmu.
Cenu poroty získali:
- soubor Pražský Sokolíček za salónní dramaturgii pro dospělé v inscenaci Pláštěnka
- soubor Klika za férový souboj s literární předlohou inscenace Cesta
- soubor Tate Iyumni za inscenaci Neverending
- soubor Tate Iyumni za mnohoznačné herectví se znakovou loutkou v inscenaci Neverending
- Ludvík Říha Řeřicha za plnokrevnou scénografii a režii inscenace Krev a jiné lásky Míny
PROGRAM:
PÁTEK
- 17:00 – Slavnostní zahájení
- 17:15 – Zlaté vřeteno – FRYDOLÍN /od 3 let/
- 18:00 – Pláštěnka – PRAŽSKÝ SOKOLÍČEK /od 12 let/
SOBOTA
- 10:00 – Kouzelný zvoneček – DIVADÉLKO MÁMA A TÁTA /od 3 let/
- 13:00 – Cesta – KLIKA /od 10 let/
- 14:30 – Neverending – TATE YIUMNI /od 12 let/
- 17:00 – Krev a jiné lásky Míny – NA HOLOU /od 12 let/
- 18:00 – Kterak Škréta ke štěstí přišel – BARIBAL /od 3 let/
- 20:30 – Slavnostní zakončení přehlídky, předání cen a vyhlášení nominací na Loutkářskou Chrudim 2012
7. ročník 26.-27. března 2011
Porota: Irena Marečková, Martina a Mirek Hartmannovi
- Přihlášeni: Pražský Sokolíček, ZUŠ Hostivař, Na holou, Tate Iyumni, Arnošta, Klika, Frydolín, Kordula, Jitřenka
- Nominováno na 60. LCH.: Divadlo Arnošta – Ošetřovna na kraji pekla
- Doporučeno na 60. LCH:
1. Soubor Na holou – O čertovi
2. Soubor Klika – Na statku a v Africe
3. Soubor Kordula – Papírové pohádky aneb Tři pohádky o kmotru zajíci
4. Soubor Tate Iyumni – Hluboko v lese
Ceny poroty 2011:
- JANU PROCHÁZKOVI za herecký výkon v rolích čerta Floriana a 1.kominíka v inscenaci „O čertovi“
- KATEŘINĚ BÍMOVÉ za hudbu v inscenaci „O čertovi“
- Cenu SOUBORU ARNOŠTA za inscenaci a původní text v představení „Ošetřovna na kraji pekla“
- JANU KOPECKÉMU za scénografii k inscenaci „Ošetřovna na kraji pekla“
- JIŘÍMU MORÁVKOVI za hudební a zvukový plán v inscenaci „Na statku a v Africe“
- PAVLÍNĚ KORDOVÉ za kreativní herectví v inscenaci „Papírové pohádky aneb Tři pohádky o kmotru zajíci“
- VĚŘE DŘEVÍKOVSKÉ za vedení dětského souboru ZUŠ Hostivař
Putovní cenu Pražský Tajtrlík získal Jiří Antoš za moderování přehlídky s přihlédnutím k neodolatelným pukrlatům.
6. ročník 19.-21. března 2010
Porota: Mirka Vydrová, Pavlína Kordová a Štěpán Filcík
Nominace: Vlna – Tate Iyumni
Doporučení:
- Arnošta – Kugelmass!
- Frydolín – Obr Otesan
- Na holou – Do Práce? Aneb život se s námi nemazlí
- ZUŠ Hostivař – Loutkové etudy
Nominován soubor Tate Iyumni, doporučeni Divadélko Frydolín, Divadlo Arnošta, Na Holou a ZUŠ Hostivař.
Ceny poroty:
- Souboru Arnošta za inscenaci Kugelmass!
- Souboru Frydolín za výrazný tvůrčí inscenační posun v inscenaci Obr Otesan.
- Souboru ZUŠ Hostivař za inspirativní pokus o dětské autorské divadlo.
- Souboru Tate Iyumni za tvůrčí a inspirativní znovuobjevování podstaty loutkového divadla v současném kontextu.
- Souboru Na holou za objevnou dramaturgii a inscenační koncept inscenace Do práce?
- Kachně a Prochorovi za hudbu k inscenaci Do práce?
- Čestné uznání Umělecké scéně Říše loutek za rozvíjení loutkářské tradice.
Putovní cenu Pražský Tajtrlík souboru Frydolín za laskavou tvář a důslednou starost o ducha i tělo přehlídky Pražský Tajtrlík.
Program 2011
Pátek
- 17:00 Slavnostní zahájení přehlídky
- 17:15 Obr Otesan – Frydolín Sokol Hostivař
- 18:00 Loutkové etudy – ZUŠ Hostivař
- 18:20 Kugelmass – Arnošta (zařazeno na poslední chvíli)
Sobota
- 10:00 O nezbedných kůzlátkách – Umělecká scéna Říše loutkek
- 11:00 Kočičí palác – Arálie
- 14:00 Zločin ve vodní říši (§ 174 tr. zák.) – Klika
- 15:10 Vlna – Tate Iyumni
- 18:00 Dejte mi jitrnici, Kašpárkovo trápení – VOŠ herecká
- 18:45 Do práce? Aneb život se s námi nemazlí – Na holou
Neděle
- 10:00 Sláva fotbalu – Ambit
- 13:00 Slavnostní zakončení přehlídky a předání cen
5. ročník – 3.-5. dubna 2009
Porota: Mirka Vydrová, Pavlína Kordová a Štěpán Filcík
- Přihlášeni: Divadélko Frydolín, ZUŠ Hostivař, Tate Iyumni, Spřáhlo, Klika, Pražský sokolíček, Bubeníček, Ambit, Na Holou.
Nominován na Loutkářskou Chrudim byl soubor Tate Iyumni s hrou Krvavé koleno
Doporučené soubory na LCH:
- Komedianti – Na Holou,
- Liduška – Klika
- Lakomá Barka – Spřáhlo
- O statečné princezně – ZUŠ Hostivař
Program
Pátek
- 17:00 Slavnostní zahájení
- 17:20 O statečné princezně – ZUŠ Hostivař
- 18:00 Jak Vojta bojoval s čerty – Refektář
Sobota
- 10:00 Kocour v botách – Bubeníček Sokol Král. Vinohrady
- 10:45 Obr Otesan – Frydolín Sokol Hostivař
- 14:00 Dvě pohádky o Otesánkovi a Kašpárkovi – Před branou
- 15:00 Lakomá Barka – Spřáhlo
- 18:00 Komedianti aneb všichni jsme Ubu – Na Holou
- 19:00 Liduška – Klika
Neděle
- 10:00 O stříbrné pavučině – Pražský sokolíček
- 11:00 Krvavé koleno – Tate Iyumni
- 14:00 Slavnostní zakončení přehlídky
4. ročník 4.-6. dubna 2008
Porota: Štěpán Filcík, Pavlína Kordová a Jiří Středa
- Přihlášené soubory: Divadélko Frydolín, ZUŠ Hostivař, Vyšší odborná herecká škola 2x, Vyrob si své divadýlko, Tate Iyumni, Klika, Pražský sokolíček, Bubeníček, Refektář, Na Holou.
Nominace:
Doporučení:
Ceny poroty:
- Petru Železném za výtvarně technologické řešení inscenace Klapzubova jedenáctka
- Souboru Vyrob si své divadýlko za inscenaci La Kantýna
- Souboru Frydolín za zdařilou parodii v inscenaci Frydolín aneb Podvodu strašlivá odplata
- Ludvíku „Říhovi“ Řeřichovi za inscenaci hry Nádherný letní den
Program:
Pátek
- 17:00 Slavnostní zahájení
- 10:05 Sněhová královna – ZUŠ Hostivař
- 17:30 Klapzubova jedenáctka – Refektář
Sobota
- 10:00 Janek a drak – Pražský sokolíček
- 11:00 A já, koza – VOŠH
- 14:00 Vyrob si své letadýlko – La Kantýna
- 15:00 Krevní msta a jiné příběhy – Tate Iyumni
- 18:00 Indiánské pohádky – Klika
- 19:00 Frydolín aneb Podvodu strašlivá odplata – Frydolín Sokol Hostivař
Neděle
- 10:00 Perníková chaloupka – Bubeníček
- 11:00 Zpátky na stromy – VOŠH
- 14:00 Nádherný letní den – Na Holou
- 15:30 Slavnostní zakončení přehlídky a předání cen
3. ročník 30. března-1. dubna 2007.
Reportáž ze 3.ročníku na Čt 24:
http://www.ct24.cz/vysilani/?id=150820&datum=2007-03-30&porad=
Porota: Mirka Vydrová, Štěpán Filcík a Jiří Středa
- Přihlášeni: ZUŠ Trhanovské nám. – Praha, Divadélko Frydolín Sokol Hostivař, Bubeníček – Sokol Král. Vinohrady, Naše domácí divadélko – Praha. Klika – Praha, Na Holou – Horoměřice, Pražský sokolíček, Kováček – Praha, Říše loutek – Praha,Tate Iyumni – Praha, Sváťovo divadlo – Litoměřice.
- Loutkodiv Sokol Velké Popovice a Roztoč – Roztoky nepřijeli .
Na 56. LCH doporučeny:
- Zkáza Adamitů – Na Holou
- Kukla aneb Co možná prozradí červi – Tate Iyumni
- Princezna Majolenka – Říše loutek
- Čertův švagr – Bubeníček
Program
Pátek
- 16:00 Slavnostní zahájení přehlídky
- 16:00 Paní Zima – Divadélko Frydolín TJ. Sokol Hostivař
- 16:30 Pejsek a kočička – Sváťovo dividlo – Litoměřice
- 17:00 Strašidla na hradě – ZUŠ Trhanovské náměstí
Sobota
- 10:00 Princezna Majolenka – Říše loutkek
- 10:45 Čertův švagr – Bubeníček TJ. Sokol Král. Vinohrady
- 15:00 Tři prasátka a vlk – Kováček
- 16:00 Zkáza Adamitů – Na Holou
- 19:00 Kukla aneb Co možná prozradí červi – Tate Iyumni
- 19:45 Doupě latinářů – Klika
Neděle
- 10:00 O statečném mlynáři – Naše domácí divadélko
- 10:45 Dušička z vodníkova hrníčka – Pražský sokolíček TJ. Sokol Pražský
- 11:20 Začarovaný kašpárek – Loutkodiv TJ. Sokol Velké Popovice
- 15:00 Slavnostní zakončení přehlídky
2. ročník 8.-9. dubna 2006
- Porota: Mirka Vydrová, Štěpán Filcík a Jiří Středa
- Celkem bylo přihlášeno 13 souborů a 5 jich bylo doporučeno k výběru na 55. Loutkářskou Chrudim, a to DODO – Něco o Edovi, LSD – Pět neděl v balóně, Běžná hlava – Příběh o krásné Deirdré, LS Klika – Deep Sleep, 3G – Tři sestry a jeden prsten.
Cenu poroty získali
- Divadélko Frydolín TJ. Sokol Hostivař za inscenaci Kašpárek a Klapzuba s přihlédnutím především k herecké práci s javajkou a zvukovému a výtvarnému ztvárnění
- souboru DODO za inscenaci Něco o Edovi s přihlédnutím k autorskému zpracování života a díla Edwarda Leara
- souboru 3G za inscenaci Tři sestry a jeden prsten s přihlédnutím zejména k herecké práci
- souboru Klika za inscenaci Deep Sleep s přihlédnutím zejména k loutkoherecké práci a za originální přístup ke klasickým tématům
- souboru L.S.D. ze Sudoměřic za inscenaci Pět neděl v balóně s přihlédnutím zejména k autorskému zpracování Verneova románu, výpravě a loutkoherecké práci
- souboru Běžná hlava za inscenaci Příběh o krásné Deidre s přihlédnutím zejména k autorskému zpracování irské pověsti a výtvarné a hudební složce
Čestné uznání
- souboru Bubeníček TJ. Sokol Král. Vinohrady za inscenaci Kašpárek a živá voda za tvořivý přístup k loutkářské tradici
- souboru Loutkino za hudebně-zvukový plán v inscenaci O chytrém želvákovi
- souboru Nazdárek TJ. Sokol Smíchov za udržování javajkářské tradice v inscenaci Čtyři pohádky o jednom drakovi
Program
Sobota
- 10:00 Slavnostní zahájení
- 10:10 Kašpárek a Klapzuba – Divadélko Frydolín TJ. Sokol Hostivař
- 11:00 Něco o Edovi – DODO
- 14:00 Kašpárek a živá voda – Bubeníček TJ. Sokol Král. Vinohrady
- 15:00 …a možná přijde i princezna – Na Holou, Hořovice
- 16:00 O chytré želvě – Loutkino, Brno
- 18:00 Jak jsme si hráli na požár – Petržel
- 18:05 Zpěvy sladké Francie – Lukraj
- 19:00 Tři sestry a jeden prsten – 3G
- 19:30 Deep Sleep – Klika
Neděle
- 10:00 O pyšném mlynáři – Pražský sokolíček TJ. Sokol Pražský
- 11:00 Čtyři pohádky o jednom drakovi – Nazdárek TJ. Sokol Smíchov
- 14:00 Pět neděl v balóně – LSD – Loutkové sudoměřické divadlo
- 15:00 Příběh o krásné Deidre – Běžná hlava
- 17:30 Závěr přehlídky – nominace, ocenění a čestná uznání
1. ročník přehlídky amatérského loutkového divadla „PRAŽSKÝ TAJTRLÍK“ se konal ve dnech 1.–3. dubna 2005
Porota: Martina Hartmannová, Štěpán Filcík a Jiří Středa(předseda poroty)
doporučila na LCH
- inscenaci Dva havrani aneb Nebyl to dobrý křesťan souboru Tate Iyumni
- inscenaci Krvavá svatba souboru Klika
- inscenaci Žižka u hradu Rábí souboru Emillion.
Cenu poroty získali
- loutkoherci V. Milčinskému ze souboru TJ. Sokol Jinonice za postavu Honzy v představení „O jednom království“
- Petře Šikýřové ze souboru Frydolín TJ. Sokol Hostivař za režii k inscenaci Jak voják Matěj mezi nebem a peklem putoval
- Emilu Navrátilovi ze souboru Emillion cenu za inscenaci Žižka u hradu Rábí
- souboru Tate Iyumni za inscenaci Dva havrani aneb Nebyl to dobrý křesťan
- V. Richtrovi ze souboru Tate Iyumni za ztvárnění postavy Guinesse v inscenaci Dva havrani aneb Nebyl to dobrý křesťan
- souboru Brouček za pokus nového způsobu aktivního podílu malých diváků na představení
- Doře Bokové ze souboru Klika za hereckých výkon v inscenaci Krvavá svatba
- Jiřímu Morávkovi ze souboru Klika za hudební aranžmá v inscenaci Krvavá svatba
- Luboši Kafkovi ze souboru Klika za režii a výtvarné řešení inscenace Krvavá svatba
Program
Pátek
- 10:00 O třech prasátkách – Divadélko Frydolín
- 16:00 Slavnostní zahájení přehlídky
- 16:10 Bob a Bobek na moři – Střední pedagogická škola
- 16:45 Žižka u hradu Rábí – Emillion
- 18:00 Ochutnávka vín z vinařství Tomáše Kristla
Sobota
- 10:00 O jednom království – Kováček
- 11:00 Perníková chaloupka – Bubeníček TJ. Sokol Král. Vinohrady – nesoutěžně
- 15:00 Jak kašpárek k Rozárce přišel – Pražský sokolíček TJ. Sokol Pražský
- 17:00 Dva havrani aneb Nebyl to dobrý křesťan – Tate Iyumni
- 19:00 Krvavá svatba – Klika
- 21:00 koncert skupiny Rudovous
Neděle
- 10:00 Kašpárek a pyšná basa – Kováček
- 15:00 Jak voják Matěj mezi nebem a peklem putoval – Divadélko Frydolín
- 16:30 Slavnostní zakončení přehlídky, vyhlášení nominací a doporučení, předání cen.